Milli dağcı Tunç Fındık, 14×8000 projesini tamamlayan ilk Türk sporcu oldu

0
665
Milli dağcı Tunç Fındık, 14x8000 projesini tamamlayan ilk Türk sporcu oldu
Milli dağcı Tunç Fındık, 14x8000 projesini tamamlayan ilk Türk sporcu oldu

İçindekiler

Milli dağcı Tunç Fındık, 14×8000 projesini tamamlayan ilk Türk sporcu oldu

Milli dağcı Tunç Fındık, Türk spor tarihinde bir ilki gerçekleştirerek 14×8000 projesini tamamlayan ilk Türk sporcu oldu. Bu projeyi tamamlayabilen ve “olimpiyat şampiyonluğu” olarak anılan sadece 45 kişi arasına girmeyi başaran Tunç Fındık, büyük bir başarı elde etmiştir. Türk spor camiası adına gurur verici olan bu başarı, dağcılık alanında bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. Tunç Fındık’ı bu önemli başarısı için tebrik ediyoruz.

Eska Gençlik ve Spor Kulübü olarak, Tunç Fındık’ı örnek ve mütevazi sporcu kişiliğiyle Türk dağcılığına yeni bir yol açtığı ve bu projeyi bir mihenk taşı olarak gördüğümüz için kendisini yürekten tebrik ediyoruz. Tunç Fındık’ın 14×8000 projesini başarıyla tamamlaması Türk dağcılığı için büyük bir gurur kaynağıdır. Başarılarının devamını diliyor, gelecekteki dağcılara ilham olmaya devam etmesini umut ediyoruz.

Tunç Fındık, “Nanga Parbat tırmanışıyla 14×8000 projesini tamamladı”

Tunç Fındık, Türk dağcılık tarihinde önemli bir kilometre taşını geçerek Nanga Parbat (8125m) zirvesine tırmanarak 14×8000 projesini tamamladı. Bu büyük başarıyla birlikte Tunç Fındık, 14×8000 projesini tamamlayan ilk Türk dağcı unvanını elde etti. Sadece 45 dağcının başarabildiği ve olimpiyat şampiyonluğu olarak kabul edilen bu gurur verici başarı, Türk dağcılık sporuna kazandırıldı. Tunç Fındık’ı bu büyük başarısı için yürekten tebrik ediyoruz.

Tunç Fındık Kimdir?

Tunç Fındık, Ankara doğumlu bir profesyonel Türk dağcı, dağ rehberi, yazar ve motivasyon konuşmacısıdır. Eğitimini TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlamıştır. Zirve Dağcılık Kulübü ve elit GHM (Groupe de Haute Montagne derneği) üyesi olan Tunç Fındık, dağcılık konusunda önemli bir isimdir. Türkçe’ye çevrilen beş kitabı bulunan Fındık’ın, 14 adet 8000 metrelik dağa tırmandığı bilinmektedir. Ayrıca, birçok zirve çıkışı gerçekleştirmiş ve yeni rotalar açma konusunda başarılar elde etmiştir. Tunç Fındık, dağcılık alanındaki başarıları ve katkılarıyla tanınmaktadır.

Tunç Fındık ve 14×8000 Projesi

Tunç Fındık, dünyada sadece 45 kişinin başarabildiği zorlu ve tehlikeli 14×8000 projesini gerçekleştiren dağcılardan biridir. Bu proje, Pakistan, Çin ve Nepal’de bulunan 14 zirveyi içermekte ve Tunç Fındık, Everest, Lhotse, Cho Oyu, Dhaulagiri, Makalu, Kanchenjunga, K2, Manaslu, Shishapangma, Gasherbrum 2, Broad Peak, Annapurna ve Gasherbrum 1 zirvelerine başarılı bir şekilde tırmanarak bu projeyi tamamlamıştır. Ayrıca Nanga Parbat zirvesine tırmanışıyla da bu projeyi başarmıştır. Tunç Fındık, dünya genelinde 8000 metre üzerindeki tüm dağların zirvelerine tırmanan ilk Türk dağcı unvanını elde etmiştir. Bu büyük başarı, dağcılık camiasında büyük bir saygı ve takdirle karşılanmıştır.

Referanslar;

Tunç Fındık Resmi Sitesi
Türkiye Dağcılık Federasyonu Resmi Sitesi
Üç Soru Üç Cevap – Tunç Fındık’la Yeni Kitabı Üzerine
Tunç Fındık’la 14X8000 projesi üzerine
UIAA Tunç Fındık Haberi
Tunç Fındık K2 Belgeseli
Skylife Röportajı Zirvedeki Türk:Tunç Fındık