K2 Dağında 2. Kış Zirve Taarruzu

0
401

K2 Dağında bulunan Sherpalar ve dağcılar 2021 yılındaki 2. Kış Zirve denemesi için Ana Kamptan ayrıldılar. 4 – 5 Şubat tarihlerinde hava şuan uygun gözüküyor ve uygun hava durumu Cumartesi geç saatlere kadar sürebilir.

2. Kış zirve denemesine 20-30 kişiden oluşan Sherpa ve dağcının katılması bekleniyor.

Şartlar uygun olursa 4 Şubat 2021 Perşembe veya 5 Şubat 2021 Cuma günü K2 Dağının 2. kış zirvesi yapılabilir. Hava tahminleri 6 Şubat 2021 Cumartesi gününe kadar rüzgar hızının 30 km ve altında seyredeceği, Cumartesi geç saatlerden itibaren ise rüzgarın saatte 30 km’den fazla hıza ulaşacağını söylüyor.

İzlandalı John Snorri Sigurjonsson, Pakistanlı Muhammed Ali Sadpara ve oğlu 20 yaşındaki Sayid Ali Sadpara’nın Ana Kamptan Kamp 3 e 2 günde, ardından zirve denemesi ve Kamp 2 ye dönme planları sert bir çıkış ve iniş olacağını gösteriyor. Diğer dağcıların zirve denemesi günü Cuma gününü işaret ederken bu ekip zirveyi Perşembe günü yapabilir.

Kış aylarında ve yüksek irtifalarda rüzgarın aniden değişmesi çok muhtemeldir ve bu dağcılar için büyük risktir. Ayrıca bu yüksekliklerde kısa sürelerde alınan irtifa ve soğuk etkisi vücut metabolizması için çok çok zorlayıcı bir etkendir. Zirve denemesinde bulunacak dağcıların çok olması da taş düşmesi ve geçişlerde uzun süre bekleme olasılığı riskleri arttıran faktörler.

Dağcılar 1 aydan fazla bir süredir Ana kamptalar ve bu yükseklikte yaşamak dağcıların çok fazla enerji tüketmelerine bitkin düşmelerine, ishal ve çabuk iyileşememe gibi sorunları beraberinde getirir. Bir çok dağcının henüz 1. Kamptan daha yükseğe çıkmadığı da göz önüne alınırsa işleri gerçekten zor.

Tüm dağcılara başarılar diliyoruz.