K2 Dağı Kış Tırmanışı Güncelleme – 31 Ocak 2021

0
451

16 Ocak 2021 tarihinde ilk kış zirvesi yapılan K2 Dağından yeni haberler var.

Bilindiği gibi 10 Nepalli Dağcı tarih yazarak K2 dağının ilk kış zirvesini yapmışlardı. Dağda bulunan diğer dağcılar için de 4 ve 5 Şubat günlerinde zirve için hava uygun görünüyor. 15 Şubattan sonra da havanın kötüleşmesi bekleniyor. Dağcıların bir çoğu kış tırmanışlarını 20 Marta kadar beklemeyeceği, tırmanışlarını Şubat sonuna kadar tamamlamayı düşündükleri gelen haberler arasında.

Şu anda dağda bulunan İzlandalı John Snorri Sigurjonsson, Pakistanlı Muhammed Ali Sadpara ve oğlu 20 yaşındaki Sayid Ali Sadpara şu anda Ana kampta bulunuyorlar. John Snorri Sigurjonsson ve ekibi zirveyi oksijen desteksiz denemek istediklerini ancak her ihtimale karşı yanlarında oksijen tüpünü bulunduracaklarını, önceliğinin zirveye çıkmak olduğunu belirtti.

Hedeflerinin Ana Kamptan 3 günde zirve çıkışı ve 1 günde Ana Kampa inerek 4 günde zirve denemesi yapıp dönmek olduğunu söyleyen John Snorri Sigurjonsson İzlanda ve Pakistan bayraklarını zirvede dalgalandırmak için sabırsızlandıklarını belirtti. Bazı sabit hatların eksik olduğunu da sözlerine ekledi.

John Snorri Sigurjonsson, Muhammed Ali Sadpara ve Sayid Ali Sadpara’ya Seven Summit Treks ekibinden Juan Pablo, Mohr Prieto ile Tamara Lunger ve belki de Dr. Atanas Skatov ile Antonios Sykaris’in de dahil olduğu diğer dağcıların da katılabileceği gelen haberler arasında.

Seven Summit Treks ekibinden şu anda Ana Kampta en fazla 17 dağcı ve yaklaşık 20 Sherpa Ana kampta bulunuyor. Kampta rahatsızlanan İtalyan dağcı Tamara Lunger 5000 metre irtifada iyileşmenin kolay olmadığını, bir kaç güne kadar zirveye çıkmayı bir hayal olarak gördüğünü, ancak geçen gün daha iyiye gitmesiyle zihinsel olarak da zirveye kendisini hazır hissettiğini söyledi.

Şimdilik gelen haberler bu şekilde, biz de heyecanla bekliyor ve diğer dağcılara başarılar diliyoruz.