K2 Dağındaki Fırtına Kamp 2’yi Yok Etti

0
707

K2 dağındaki şiddetli fırtına Kamp 2 de bulunan çadırları, ekipman, malzeme ve gıda maddelerini yok etti. Dünya’nın 8611 metre ile en yüksek 2. ve henüz kış çıkışı bulunmayan Pakistan – Çin sınırında bulunan Karakurum Himalaya piramitinde bulunan dağların dağı K2, dağcıların şansını şimdiden zorlamaya başladı. Kampta hiç bir dağcının bulunmaması büyük şans ancak dağcıları lojistik olarak çok zorlayacağı kesin.

Nirmal Purja yaptığı açıklama ile Kamp 2’nin yok olduğunu doğruladı ve yeni strateji geliştirmek için plan yapacağını bildirdi.

Mingma Gyale Sherpa yaptığı açıklamada üst kamplardaki ekipman ve malzemelerinin başına ne geldiğini bilmemekle birlikte, umudunu kaybetmese ve iyimser olsa bile sonuçlarına katlanacak gibi görünüyor.

Yaklaşık 60 kişilik bir ekip olması beklenen Seven Summit Treks ekibi ise şu anda ana kamptalar. Ekip ana kampa geç gelmesi nedeniyle bu fırtınayı atlatmış gözüküyor.

İzlandalı dağcı John Snorri ve Pakistanlı dağcılar Ali Sadpara ve Sajid Sadpara ise Ana Kamptalar ve üst kamplardaki malzemeleri hakkında bir bilgi yok.

Gelişmeleri heyecanla takip ediyor, tüm dağcılara başarılar diliyoruz.

Görsel : Eski bir K2 Dağı tırmanışından Kamp 2, Alan Arnette