K2 Dağı Kış Zirvesi – El Ele, Kol Kola, Birlikte…

0
390

Dağların dağı K2’ye ilk kış çıkışı 16 Ocak 2021 saat 17:00 itibarı ile yapıldı.

Nimsdai Purja, Mingma David Şerpa, Mingma Tenzi Şerpa, Geljen Şerpa, Pem Chiri Şerpa, Dawa Temba Şerpa, Mingma G, Dawa Tenjin Şerpa, Kilu Pemba Sherpa ve Sona Şerpa Pakistan Karakurum Himalayalarında bulunan 8611 metrelik K2 dağının zirvesine kış mevsiminde çıkarak, kendi deyimleriyle ;insanlık tarihinde ve Nepal ulusal tarihinde tarih yazdılar.

Zirveye el, ele kol kola ve Nepal Ulusal Marşını söylerek çıktılar.

Yıllarca Dünya’nın değişik bölgelerinden gelen dağcıları, malzemelerini, sırtlarında taşıyan ve onlara rehberlik yapan Nepalli Sherpalar K2 kış zirvesini sonuna kadar hakettiler.

Ve zirve K2 kış zirvesi kendilerine çok yakıştı.

16 Ocak 2021 tarihinde K2 zirvesinde ne olmuştu;

Dünya’nın 8611 metre ile en yüksek 2. Pakistan – Çin sınırında bulunan Karakurum Himalaya piramitinde bulunan dağların dağı K2 bu kez 10 Nepalli dağcıya ilk kış zirve izni verdi.

Everest’in 1980’deki ilk kış zirvesinden esinlenen 1983 Polonya seferi, ilk kış zirvesi için kış aylarında K2’ye gitti. Ancak aradan geçen 38 yılda hiç bir dağcı zirveye ulaşamadı. Şimdi ise tam 38 yıl sonra, 10 Nepalli dağcı K2 dağında kışın zirveye ulaştı.

16 Ocak 2021 Cumartesi günü öğleden sonra saat 17.00 civarında Nepalli Sherpa ekibi, Pakistan ve Çin sınırında dünyanın ikinci en yüksek dağı olan K2’nin zirvesine ulaştı. Zirveyi Nepal ve Sherpa ulusu için bir zafer olarak tanımladılar. On dağcının tamamı hep birlikte zirveye el ele kol kola çıktı ve hiç bir dağcı için “ilk ulaşan dağcı” tanımı kullanılmadı.

Tüm dağcıları bir kez daha yürekten tebrik ediyoruz.