K2 Dağı Kış Tırmanışında Kayıp 3 Dağcıdan Haber Alınamıyor

0
916

Dağların dağı K2 kış tırmanışında 4-5 Şubat tarihlerinde zirve denemesi yapan 3 dağcıdan henüz haber alınamıyor. İzlanda’lı John Snorri Sigurjonsson, Pakistan’lı Ali Sadpara ve Şili’li Juan Pablo Mohr Prieto isimli dağcılardan 5 Şubat 2021 saat 10:00 dan itibaren iletişim kesildi.

Ali Sadpara’nın oğlu Sajid Ali Sadpara kendisinin ve babasının oksijen desteksiz tırmandıklarını ancak her ihtimale karşı acil durumlar için yanlarında oksijen desteği için malzemenin olduğunu söyledi. Sajid Ali Sadpara emin olmamakla birlikte babasının ve diğer 2 dağcının zirveyi yaptığını ve K2 Darboğaz’da iniş sırasında bir kaza geçirmiş olabileceklerini düşünüyor.

Şu anda dağcıların durumu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmış değil. Helikopterle 7800 metreye kadar aranan dağcılardan bir iz yok.

Sajid Ali Sadpara, gece 23:00 24:00 gibi yükselmeye başladıklarını, iniş yapan Sherpa gruplarını geçtiklerini yaklaşık 8200 metrede Darboğaz’da kendisini iyi hissetmediğini, oksijen desteksiz çıktığını söyledi. Babasının, John Snorri’nin yeterince olan oksijen tüplerinden kullanmasını söylediğini belirtti. Oksijen tüpüne regülatörü taktığında uyumsuzluk sorunundan dolayı hava kaçırmaya başladığını ve babasının zirveye devam ettiğini, kendisine de aşağı inmesini söylediğini belirtti. Kamp 3 e doğru alçalmaya başladığını, Ana Kamp ile görüşerek takım arkadaşlarının zirveye ulaşmaya çalıştığını ve ertesi gün birlikte döneceklerini, zirve deneyecek takımın uydu telefonu veya telsiz taşmadıklarını bildirdi. Çay ve su yaptığını, çadırı rahat bulabilmeleri için ışığı açık bıraktığını ve kimsenin gelmediğini, sabah ana kampla görüştüğünü ve kamp teknik direktörünün aşağı inmesi gerektiğini yorgunluğunun ve havanın kötüye gidecek olmasının risk oluşturduğunu, ana kamptan bir kurtarma ekibi göndereceğini söylediğini belirtti.

Sajid Ali Sadpara ekibin K2 dağının zirvesine ulaştığına ve inişte kaza yapmış olabileceklerine inandığını, çünkü o gecenin aşırı rüzgarlı olduğunu söyledi. Yaşadıklarına dair bir inancının neredeyse kalmadığını da sözlerine ekledi. Eğer olursa babasının naaşını bulmak için arama kurtarma faaliyetlerine katılmak istediğini de yetkililere bildirdi.

Seven Summit Treks ekibinden Dawa, 2 adet ordu helikopterinin Sajid Ali ile birlikte kendisinin de helikopterin uçabileceği son yüksekliğe kadar 1 saat boyunca arama yaptığını ancak bir sonuç alınamadığını bildirdi. Dawa, K2 dağındaki kayıp dağcılar İzlanda’lı John Snorri Sigurjonsson, Pakistan’lı Ali Sadpara ve Şili’li Juan Pablo Mohr Prieto’yu bulmak için Helikopterin Abruzzi’den ve diğer rotalardan geçtiğini, 6400 metre üzerindeki rüzgarın 40 km den fazla olduğunu 4. Kamp üzerinde daha az görüş olduğunu maalesef hiç bir ize rastlamadıklarını belirtti.

John Snorri, Ali Sadpara ve Joksijen desteksiz tırmanan Juan Pablo Mohr Prieto, Kamp 3’ten 4 Şubat 2021 Perşembe günü saat 23:00 civarında zirve için ayrıldılar. Zirve üçlüsü ve Ali’nin 22 yaşındaki oğlu Sajid Ali Sadpara, Perşembe gecesi 23:00 sıralarında Kamp 3’ten ayrıldı. Havanın uygun olması nedeniyle Cuma günü saat 14:00 civarında zirveye çıkmayı umarak hızlı hareket etmeyi planladılar. Zirve üçlüsü tahminen Sajid’in oksijen regülatörü ile bir sorun nedeniyle Kamp 3’e geri dönmek zorunda kaldığında Darboğaz’a ulaştılar. Üç kişilik dağcılık ekibi muhtemelen daha yükseğe devam ederken, Sajid Ali tek başına döndü. Sajid bir günden fazla Kamp 3’te bekledi. Kısa bir arama yaptı ama oksijen desteği yoktu ve onsuz o yükseklerde kalmak çok tehlikeli bir durumdu.

2020/21 kışında şimdiye kadarki tek K2 kış zirvesi, 16 Ocak 2021’de 10 Nepalli ekip tarafından yapılmıştı, el ele tutuştular ve Nepal Ulusal marşını söyleyerek zirveye çıktılar.

Bu sezon K2’de iki ölüm meydana geldi, 1. Kamp ile İleri Ana Kamp arasında düşen İspanyol dağcı Sergi Mingote ve ardından 3. Kampın hemen altına düşen Bulgar dağcı Atanas Skatov.

Broad Peak kış zirvesi için hazırlanan Alex Goldfarb, Pastore Peak’te aklimatizasyon / yüksekliğe uyum tırmanışı sırasında bir yarığa düşerek hayatını kaybetmişti.