K2 Dağı Kış Tırmanışı 2021

0
1666

8611 metre ile Dünya’nın en yüksek 2. dağı olan K2’ye 2021 yılında ilk kış çıkışı yapılabilecek mi?

Dağların Dağı olarak bilinen ve şu ana kadar kış çıkışı yapılmayan Pakistan-Çin sınırında bulunan Karakurum Himalaya piramitinde şu anda bir kaç ekip bulunuyor. Bu ekiplerden biri İzlandalı dağcı John Snorri ve Pakistanlı dağcılar Ali Sadpara ve Sajid Sadpara.

Diğer ekip Nepalli dağcılar Mingma Gyale Sherpa, Dawa Tenzin Sherpa ve Kili Pemba Sherpa’dan oluşuyor.

Bir diğer güçlü ekip ise Nirmal Purja ve Sherpalardan oluşan ekibi. Nims Purja bilindiği üzere 14X8000 projesini çok kısa bir süre içinde bitirmişti.

Ancak büyük tırmanış gurubu henüz Ana Kamp’a varmadı. Seven Summit Treks tarafından düzenlenen keşif gezisinde yaklaşık 60 kişi yer alacak. Bu 60 kişi 28 Sherpadan oluşan bir ekip, ayrıca Chhang Dawa Sherpa ile birlikte Sherpa’ların eş lideri olan İspanyol dağcı Sergi Mingote de dahil olmak üzere 30 müşteri ve profesyonel dağcıdan oluşuyor. Bu dağcılardan bazıları ise; İspanyol dağcı Juan Pablo Mohr, Romen Alex Gavan ikilisi (Yedi kez 8.000’e tırmanmış) ve Nanga Parbat’ın ilk kış tırmanışına katılan, ancak zirvenin 70 metre ötesinde  kalan İtalyan Tamara Lunger, aynı zamanda tırmanışı deneyen ikinci İtalyan kadın; Oksijen desteksiz K2 ve diğer birçok kış tırmanışında İtalyan dağcı Simone Moro ile birlikte partner olmuştur.  Kutup kaşifi Colin O’ Brady; ve Aconcagua, Oksijen desteği ile Everest ve Oksijen desteksiz Manaslu gibi dağcılık deneyimine sahip eski bir Olimpiyat koşucusu olan Polonyalı dağcı Magdalena Gorzowska.

Umarız bir kaza yaşanmadan, hiç bir ölüm olmadan başarılı bir tırmanış gerçekleşir. Çok dağcının olması dezavantaj gibi gözükse de yardımlaşma sağlanarak ilk kış tırmanışı da gerçekleşebilir.

Tüm dağcılara başarılar diliyoruz.

Fotoğraf: Kuno Lechner