K2 Dağı Kış Tırmanışı 2021 – Hava Koşulları Nedeniyle Dağcılar Ana Kampta

0
1732

Dağların dağı, daha önce hiç kış çıkışı yapılamayan Dünya’nın Everest’ten sonra en yüksek ikinci dağı K2’den (8611 metre) güncel tırmanış bilgileri şu şekilde;

Rüzgar ve Fırtınalar K2’ye döndü ve hafta boyunca kuvvetli kalacağı tahmin ediliyor. 7050 metreye kadar ulaşan sabit hatları döşeyen dağcılar da dahil olmak üzere hemen hemen herkes K2 Dağı Ana Kampına geri döndü.

Ana Kampta bulunan dağcılar çok soğuk ve fırtınalı bir havada Puja Seremonisi yaparak Dağ Tanrısına farklı takımlardan tüm dağcıların güvenli bir şekilde inmeleri ve başarıları için dua ettiler.

Bu kış tırmanışında K2’de dört ana takım var:

1- Mingma Gyalje Sherpa : 3 kişi, hepsi Sherpa

2- Nims Purja : Nims artı altı Nepalli Sherpalar destek veriyor, Ana Kampı ve çıkabilirse Kamp1 e deneyimlemek isteyen bir müşteri

3- John Snorri Sigurjonsson , Muhammad Ali Sadpara ve oğluyla birlite üç kişilik bağımsız bir ekip

4- Seven Summits Trek’in (SST), 8000 metrelik kış tırmanışlarında çeşitli deneyime sahip 20’den fazla müşterisi ve 50 kişiden fazla çalışan ticari ekibi.

Tırmanıcılar mutlaka zirve denemesinden önce yüksek irtifa koşullarına alışması, yüksekliğe uyum yani aklimatizasyonlarını tamamlamaları gerekiyor. Ana kamp yaklaşık 5117 metre, Kamp 1 6050 metre ve Kamp 2 6700 metrede bulunuyor. Dağcılar yükseldikçe oksijen yoğunluğu azalıyor ve vücudun oksijen gereksinimleri artıyor.

Daha önce 8000 metreye tırmanmamış dağcılar muhtemelen oksijen destekli çıkış yapacaklar, ancak daha fazla aklimatizasyon yani yüksekliğe uyum rotasyonu yapmaları gerekiyor. Bu dağcılar için çok iyi bir seçenek olmayabilir çünkü her rotasyon kaya düşmesi, AKUT Dağ Hastalığı ve benzeri riskleri barındırıyor.

Oksijen desteği almayacak dağcılar yüksekliğe uyum için7600 metrelik kampa gitmeleri 4 ila 7 gün sürecek zirve denemesinden önce Ana Kampa dönmeleri gerekiyor. Ocak ayında bir kaç gün bile sürmeyecek rüzgarın az olduğu bir zamanı yakalayarak bu rotasyonları yapmak gerçek bir risk.

Gelişmeleri heyecan ile takip ediyor tüm ekiplere başarılar diliyoruz.