İzmir Dağcılık

0
1479

İzmir Dağcılık

İzmir’de dağcılık sporu, İzmir’de dağcılık yapan spor kulüpleri.

İzmir dağcılık sporunda önemli kilometre taşlarına sahip bir çok kulüp ve derneklere ev sahipliği yapmaktadır. İzmir coğrafi konumu ve şehir merkezinin dağlık, ormanlık arazilere yakınlığı ile bir çok yürüyüş parkuruna ev sahipliği yapar.

Türkiye Dağcılık Federasyonuna tescilli kırkı aşkın kulübü ile Türkiye’de en çok dağcılık kulübü olan 2. şehirdir. (1. şehir Bursa). Her hafta pazar günleri bir birinden güzel parkurlara yürüyüşler düzenlenir. Şelaleler, orman içi parkurlar ve zirve tırmanışları yapılır. İzmir’in en yüksek dağı Ödemiş ilçe sınırları içerisinde yer alan Bozdağ 2157m yüksekliği ile de Ege bölgesinin de en yüksek 2. dağıdır.

İzmir hafta sonu yürüyüşleri yapabilmenizin yanında, spor ve geleneksel kaya tırmanışı yapabileceğiniz, tırmanış bahçelerine de ev sahipliği yapar. Buca Kaynaklar köyü tırmanış bahçesi ülke çapında da oldukça popülerdir.

Sizde hafta sonu yürüyüşleri, kaya tırmanışını deneyimlemek istiyorsanız, faaliyetlerimiz sayfamızdan takvimimizi takip edebilir bizim ile iletişim kurabilirsiniz.