K2 Dağı Kış Tırmanışı 2021 Bilançosu

0
332

Dağların dağı 8611 metrelik K2’de 2020/2021 kış dönemi tamamlandı. Nepalli 10 dağcı zirveye çıkarken, 5 dağcı hayatını kaybetti.

Ancak 2021 yılında ilk kış zirvesi yapılabilen 8611 metrelik dağların dağı K2 dağında kayıp 3 dağcıyı arama çalışmaları sonlandırıldı ve dağcılar evine döndü.

1. Kamp ile İleri Ana Kamp arasında düşen İspanyol dağcı Sergi Mingote ve ardından 3. Kampın hemen altına düşen Bulgar dağcı Atanas Skatov’un naaşları önce İslamabad’a daha sonra da ülkelerine gönderildi. Zirve denemesine giden İzlandalı John Snorri Sigurjonsson, Pakistanlı Muhammed Ali Sadpara ve Şilili Juan Pablo Mohr Prieto’dan bir daha haber alınamadı ve ait oldukları yerde huzur içinde yatıyorlar.

8611 metrelik K2 dağının, 16 Ocak 2021 de ilk kış zirvesinin yapılması tarihi bir andı. Saatte 70-80 km.’den fazla esen fırtınalar, -40 ila -50 santigrat derece ısı, oldukça dik buz etapları ve belki de her şeyden önemlisi hava basıncının çok düşük olması.

Tekrar hatırlamak gerekirse Nimsdai Purja, Mingma David Şerpa, Mingma Tenzi Şerpa, Geljen Şerpa, Pem Chiri Şerpa, Dawa Temba Şerpa, Mingma G, Dawa Tenjin Şerpa, Kilu Pemba Sherpa ve Sona Şerpa Pakistan Karakurum Himalayalarında bulunan 8611 metrelik K2 dağının zirvesine kış mevsiminde çıkarak, kendi deyimleriyle; insanlık tarihinde ve Nepal Ulusu olarak tarih yazdılar ve zirveye el, ele kol kola ve Nepal Ulusal Marşını söyleyerek çıktılar.

Zirveye çıkan, zirveyi deneyen – denemeyen, orada bulunan tüm dağcıları yürekten tebrik ediyoruz. Hayatını kaybeden dağcıların da huzur içinde yatmalarını diliyoruz.