Aydos Dağı (3430 mt.) Faaliyeti / 19-20 Ocak 2019

0
1589
Aydos Dağı (3430 mt.) Faaliyeti - 19-20 Ocak 2019

ESKA Gençlik ve Spor Kulübü Dağcılık Branşı olarak bu hafta ERDAK Ereğli Dağcılık Kulübünün düzenlemiş olduğu 9.Erdak Aydos Kış Tırmanışına 3 kişi katıldık. İzmir’den Cuma akşamı saat 22:00’de otobüse binip Ereğli’ye sabah 08.30 civarı ulaştık. Garajdan ERDAK kulüp binasına 09.00 itibarı ulaştık.

Aydos Dağı (3430 mt.) Faaliyeti - 19-20 Ocak 2019
Aydos Dağı (3430 mt.) Faaliyeti – 19-20 Ocak 2019

ERDAK ‘tan sevgili Metin Helimoğlu hocamız bizi karşıladı. Toplanma saatine biraz vaktimiz olduğu için bir şeyler yedikten sonra Ereğli merkezi dolaştık. Saat 13.30 civarı toplanma merkezinde bulunan minibüse çantaları koyup yola koyulduk. Birçok İllerden ve Rusya’dan gelen kulüp sporcuları ile Kayasaray köyüne ulaştık. Malzemelerimizi bizi bekleyen traktöre yükleyip kendimiz yaya olarak kamp alanına doğru yürümeye devam ettik. Belli bir yere kadar traktör çantalarımızı götürebildi, bir noktadan sonra Buzlanma olduğu için çıkamadı. Traktörün durduğu yerde Metin hocamız isteyenin bulunduğumuz noktada isteyen sporcuların ise 2 km yukarıdaki kamp alanında kamp kurabileceğimizi söyledi. Bazı sporcular traktörün çıkabildiği yerde, diğer sporcular da dağ evinin orada kampı kurdular. Kampımızı kurduktan sonra yemeklerimizi yapıp yedik. Yatmadan önce zirve hazırlıklarımızı yaptık ve çantalarımızı hazırladık. Yol yorgunluğuyla birlikte hemen dinlenmeye geçip uykuya daldık.

Tırmanışa gece 02:30 civarı 55 sporcu ile başladık. Hava kış tırmanışına göre çok iyiydi. Belli bir süre yükseldikten sonra sabahın ilk saatlerinde sis başladı, ama fazla uzun süre kalmadı. Sis kalktıktan sonra manzaranın güzelliği muhteşemdi, mükemmel bir görüntü vardı. Etrafımız hep olmak istediğimiz güzelim dağlarla çevriliydi. Saat 11.30 civarı zorlu ve uzun bir çıkış sonucunda zirveye çeşitli illerden ve Rusya’dan gelen bütün sporcularla zirveye ulaşıldı. Fotoğraflar çekildi ve biraz dinlendikten sonra geri dönüş başladı. Bir grup sporcu ile önden gidip hızlı bir şekilde 14.30 civarı Kamp alanına ulaştık. Diğer arkadaşlar saat 16.30 civarı kamp alanında oldu. Katılan bazı sporcuların erken saatte otobüs veya uçakları olduğu için eşyalarını toplayıp traktöre doğru gittiler ve oradan araçlar ile Ereğli merkeze gittiler. Geri kalan sporcular saat 18:00 civarı traktöre eşyaları yerleştirip köye doğru yola çıktı.

Aydos Dağı (3430 mt.) Faaliyeti - 19-20 Ocak 2019
Aydos Dağı (3430 mt.) Faaliyeti – 19-20 Ocak 2019

Köye ulaştıktan sonra orada bekleyen araçlara binip toplanma noktasına Ereğli merkeze gelindi. Buradaki vedalaşmadan sonra faaliyete katılan sporcular dönüş yoluna geçti. Pazar Gece saat 23:59 gibi otobüsüne binip sabah 08:00 gibi İzmir’e ekip olarak sağ salim ulaştık.

Biz ESKA Gençlik Ve Spor Kulübü Dağcılık Branşı Olarak ERDAK Aydos kış tırmanışına katıldığımız için çok mutlu olduk, bize gösterdikleri misafirperverlikleri için ERDAK yönetimi ve sevgili Metin Helimoğlu hocamıza çok teşekkür ederiz. Bizim açımızdan başarılı bir etkinlik oldu. Baştan sona toz karda çıkış ve inişi olan, yorucu ama keyifli bir faaliyetti. Birlikte tırmanış yaptığımız çeşitli şehirlerden gelen sporcuları ve Moskova’dan sadece bu tırmanış için gelen Oleg’i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz…